Kasko ve Trafik Sigortaları

1 . Birden fazla tarafın karıştığı bir kaza sonucunda trafik ve kasko poliçelerinden yararlanmak için mutlaka polis veya jandarma çağırmak zorunda mıyım ?

Maddi hasarlı trafik kazası meydana geldiğinde şayet taraf/taraflar arasında anlaşma sağlandı ise polis veya jandarmaya haber vermeksizin aranızda maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı düzenleyebilirsiniz.

Maddi hasarlarda anlaşma sağlanması halinde sürücüler tarafından düzenlenebilecek kaza tespit tutanağını indirmek için TIKLAYINIZ.

Ancak aşağıdaki durumlarda, anlaşmalı kaza tespit tutanağı düzenlenemez;

  • Kazaya karışan taraflar arasında anlaşma sağlanamaması durumunda
  • Sürücü belgesiz veya yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç kullanılıyorsa
  • Sürücüde yaş küçüklüğü varsa
  • Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa
  • Kazaya karışan araçlardan biri veya daha fazlası kamu kurumlarına ait ise
  • Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse
  • Trafik Kazasında sadece 3. kişilere ait eşyalara zarar gelirse
  • Kazaya karışan araçlardan birinin veya birkaçının trafik sigortası yok ise
  • Trafik kazası ölüm ve/veya yaralanma ile sonuçlanmışsa

2 . Trafik sigortası, aracımda meydana gelen hasarı karşılar mı?

Hayır karşılamaz. Trafik sigortası, limitler ve sigortalı araç sürücüsünün kusuru nispetinde karşı/zarar gören araç ve diğer 3.şahıs mallarındaki hasarı karşılar.

3 . Sigorta eksperleri, sigorta şirketinin elemanı mıdır?

Hayır değidir. Sigorta edilen risklerin gerçekleşmesi sonucunda ortaya çıkan kayıp ve hasarların miktarını, nedenlerini ve niteliklerini belirleyen ve mutabakatlı kıymet tespiti, ön ekspertiz gibi işlemleri mutad meslek olarak yapan kişilere Sigorta Eksperi denir.

Sigorta Eksperleri, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı'ndan aldığı ruhsat ile TOBB Eksperler Levhasına kayıt yaptırarak gerçek kişi olarak veya Tüzel Kişi adına hizmetlerini bağımsız şekilde yürütürler. Sigorta Eksperinin Sigorta Mevzuatı ile Poliçe Genel ve Özel şartları doğrultusunda yapmış olduğu hasar tespit işlemlerine Ekspertiz, bu tespite ait raporlara Ekspertiz Raporu denir.

4 . Kusurun tamamının karşı taraf/taraflarda olan bir kaza sonucu kasko sigortamı kullanırsam hasarsızlık indirimim kaybolur mu?

Karşı tarafın tam kusurlu olduğu kazalarda, aracınızdaki hasarı dilerseniz kusurlu olan karşı aracın trafik poliçesini düzenleyen sigorta şirketinden, dilerseniz kasko poliçenizden karşılayabilirsiniz. Bu durumda kasko poliçenizi kullanmanız halinde hasarsızlık indiriminiz bozulmaz.

5 . Kasko sigortası olan aracıma plakasını alamadığım/bilmediğim bir araç çarpmış ve kaçmış. Bu durumda benim bir kusurum yok. Kasko poliçemi kullanır isem hasarsızlık indirimim bozulur mu?

Evet; bu durumda hasarsızlık indiriminiz bozulur.

6 . Kasko sigortası olan aracımda bir kaza sonucu oluşan hasarın tamiratında anlaşmalı servislerinizi tercih etmemin avantajı nedir?

Şayet bir kaza sonucunda anlaşmalı servislerimizi tercih ederseniz, kasko sigortalı aracınızdaki hasar, anlaşmalı servisimizce öncelikli olarak ve azami özenle yapılıp size teslim edilecektir.

7 . Bana çarpan aracın sürücüsünün alkollü olduğu hallerde, çarpan aracın trafik poliçesi benim aracımdaki hasarı karşılar mı?

Çarpan aracın sürücüsüne kusur atfedilmiş olması halinde trafik sigortasının limitleri dahilindeki hasarınızı karşılar.

8 . Benim evime-dükkanıma bir araç çarptı ve hasara neden oldu. Evimdeki-dükkanımdaki hasarı, çarpan aracın trafik poliçesi karşılar mı?

Evet, trafik sigortasının limitleri dahilinde hasarınız karşılanır.

9 . Kaskolu aracımı arkadaşım kullanırken bir kaza olsa hasar masraflarını kasko karşılar mı?

Kasko poliçesinde teminat sürücüye değil araca verilmektedir. Dolayısıyla oluşan hasara ait masraflar söz konusu arabanın kasko poliçesi ile temin edilebilir.

Anlaşmalı Servisler
Ziraat Sigorta A.Ş.
Anlaşmalı Sağlık Kurumları
Ziraat Sigorta A.Ş.
Formlar
Ziraat Sigorta A.Ş.
Müşteri İletişim Hattı

Ziraat Sigorta'dan Yenilikler

D-CAT Technologies