Ziraat Mini Onarım

 

ZİRAAT Mini Onarım" hizmeti, ZİRAAT Sigorta kasko sigortası kapsamındaki sigortalı taşıt araçlarında poliçenin başlangıç tarihinden itibaren oluşabilecek küçük ölçekli hasarların (kaporta, boya, plastik tampon, iç döşeme, ön cam, döşeme lekesi) poliçenin geçerlik süresi boyunca, aşağıda belirtilen adetsel ve ölçüsel limitler çerçevesinde "Kurumsal Franchise Standartlarında" ve "Yüksek Müşteri Memnuniyeti" ilkesi ile Türkiye'de yerleşik RS Servis Merkezlerinde bedelsiz olarak giderilmesi hizmetidir.

Servis Onarım Hizmeti

ZİRAAT Mini Onarım" hizmeti kapsamında RS Servis tarafından verilecek servis onarım hizmetleri şunlardır.

 • "Boyasız Kaporta Göçük Düzeltme" ( 5 cm çapa kadar boya hasarsız kaporta göçükleri)

 • "Boya Hasarlı Kaporta Düzeltme" (10 cm'ye kadar boya hasarlı kaporta göçük ve ezikleri)

 • "Boya Tamiri, Mini Yama" ( 20 cm çapa kadar plastik tampon sıyrıkları, 30 cm ye kadar kaporta panel çizikleri ve sıyrıkları)

 • "İç Döşeme Tamiri" (deri, halı, kumaş, plastik üzerindeki 1 cm çapa kadar sigara yanığı, 5 cm çapa kadar yırtık, çizikler, 3 cm çapa kadar plastik parça kopukları)

 • "Ön Cam Tamiri" (manda gözü, yıldız, kombine tip gibi 5 cm çapa kadar cam kırıkları)

 • "Leke Çıkarma" (İç döşeme kumaş ve halılar üzerindeki 5 cm çapa kadar lekeler)

 • "Plastik Tampon Tamiri” (Ön ve arka tamponlardaki teknik olarak onarılabilir her türlü göçük, yırtık, kopuk, Pütürlü Plastik Tabi Kaplama işlemleri vs. gibi plastik hasarları)

Hizmet Grupları ve Yıllık Adetsel Limitleri

"ZİRAAT Mini Onarım" hizmet paketi ve verilecek servis hizmetlerinin grupları ve adetsel limitleri aşağıdaki gibidir.


Hizmet Grupları     Servis Hizmeti Adet/Yıl
1 "Boya Hasarlı Kaporta Düzeltme"(DR)  4
"Boya Tamiri, Mini Yama"(PR)
2 "Boyasız Kaporta Göçük Düzeltme"(PDR) 8
"İç Döşeme Tamiri"(IR) 8
"Ön Cam Tamiri"(WR)
"Leke Çıkarma" (SR)
3 "Plastik Tampon Tamiri"(BR) (Mobil Servis Hizmeti dahil) 
"Tabi Plastik Kaplama"(PTR)
Limitsiz

Her bir hizmet grubu kapsamındaki servis hizmetleri belirlenen toplam adetsel limitleri aşmamak şartıyla sigortalı tarafından birbirleri yerlerine esnekçe kullanılabilir.

 "Ziraat Mini Onarım" Kapsamına Giren Taşıt Araçları

Binek otomobiller (taksiler ve "rent-a-car" kiralık araçlar dışındaki tüm şahıs ve şirket binek araçları)
Özel 4x4 Jeep ve Minivan'lar
Panel Van, Minibüs ve Kamyonet tipi hafif ticari araçlar (Midibusler hariç)

 

 "Ziraat Sigorta Mini Onarım" hizmetleri, tanımları ve ölçüsel limitleri:

Boyasız Kaporta Göçük Düzeltme (PDR):

PDR dış darbeler sonucu araç kaporta aksamı üzerinde meydana gelen, boyanın zarar görmediği, 5 cm çapa kadar olan kaporta göçüklerinin RS SERVİS tarafından özel aletlerle aracın orijinalliği korunarak ve herhangi bir boyama işlemi yapılmaksızın düzeltilerek eski haline getirilme tekniği ve sanatıdır.  PDR tekniği sayesinde aracın orijinalliği bozulmaz, ikinci el satışında değer kaybına uğramaz. Düzeltme işleminden tatminkâr bir sonuç alınabilmesi için kaportada göçük bölgesindeki sacın uzamamış, boyanın zarar görmemiş ve hasarlı panelin daha önce boyanmamış olması gerekir. Boyasız kaporta göçük düzeltme işleminde, üzerinde göçük bulunan panelin arkasına özel aletlerle ulaşılır dışa doğru masaj yöntemi ile göçük düzeltilir.  Ulaşılamayan veya arkası kapalı olan (kapı direkleri, marşbiyel gibi) bölgelerdeki kaporta göçükleri Boyasız Kaporta Göçük Düzeltme tekniği ile giderilemezler. 
Bu tür durumlarda tamirin “Boya Hasarlı Kaporta Göçük Düzeltme” ve “RS SERVİS Boya Tamiri” (Mini Yama) yöntemiyle yapılması gerekir. 
“ZİRAAT Mini Onarım” kapsamına giren kaporta hasarları:

 • Boyanın zarar görmediği 5 cm çapa kadar kaporta göçükleri

Boya Hasarlı Kaporta Göçük Düzeltme (DR):

Dış darbeler sonucu araç sac kaporta aksamı üzerinde meydana gelen, boyanın zarar gördüğü, 10 cm çapa kadar ezik, vuruk ve göçüklerin “Puntalı Göçük Çektirme” tekniği ile düzeltilerek eski haline getirilme işlemidir. “Boya Hasarlı Kaporta Göçük Düzeltme” işleminde sadece ezik, vuruk ve göçüklerin kaporta düzeltme işlemi yapılır. Hasarın tamamen giderilmesi için kaporta düzeltme işleminden sonra bölgeye “RS SERVİS Boya Tamiri, (Mini Yama)” işleminin uygulanması gerekir. 
“ZİRAAT Mini Onarım” kapsamına giren kaporta hasarları:

 • 10 cm ‘ye kadar boya hasarlı kaporta hasarları 

Boya Tamiri, "Mini Yama" (PR):

Seyir halindeyken veya dururken dış darbeler veya kötü niyetli hareketler sonucu, genellikle, araçların kapı, çamurluk ve tampon bölgelerinde meydana gelen sıyrık, çizik, gibi küçük ölçekli boya hasarları “RS SERVİS Boya Tamiri” kapsamında “Mini Yama” yöntemi ile tamir edilir. “Mini Yama” yönteminde tamir bölgesi mümkün olduğunca küçük tutulur. Tamir boyası rengi orijinal boya rengine özel bir teknik ile uyumlandırılır. Hasar tamamen yok edilir. Mümkün olabilecek en küçük bölgenin boyanması suretiyle aracın orijinalliği azami ölçüde korunur.
“ZİRAAT Mini Onarım” kapsamına giren boya hasarları:

 • Kaporta sıyrık ve çizikleri, 30cm'ye kadar
 • Tampon sıyrık ve çizikleri, 20 cm çapa kadar

İç Döşeme Tamiri (IR):

Araçların iç döşemelerindeki plastik, deri, vinil, kumaş, halı, velur kaplı aksamları üzerindeki sigara yanığı, çizik, yırtık, kopuk vs. gibi hasarlar RS SERVİS İç Döşeme Tamir Sistemiyle hasarlı parça değiştirilmeden, çoğu zaman tamir sonrası fark edilmeyecek derecede, azami düzeyde tamir edilirler.   
“ZİRAAT Mini Onarım” kapsamına giren iç döşeme hasarları: 

 • Kumaş, halı, velur, deri, vinil, plastik cinsi iç döşeme malzemelerin
 • 1 cm çapına kadar deri, vinil, kumaş, halı, plastik sigara yanıkları 
 • 5 cm'ye kadar deri, vinil, kumaş, halı yırtıkları, plastik çizik ve çatlakları 
 • 3 cm çapa kadar plastik parça kopukları,

 

Ön Cam Tamiri (WR):

Araçların ön cam dış yüzeylerinde taş sekmesi, uçan cisimlerin çarpması gibi dış darbeler sonucu oluşan kırık ve çatlaklar RS SERVİS Cam Tamir sistemiyle azami düzeyde giderilir. İstatistiki olarak cam kırıklarının yaklaşık % 80-85 i tamir edilebilmektedir. Cam kırık ve çatlaklarının vuku bulduktan kısa bir sure içersinde tamir ettirilmesi cam tamirindeki başarı oranını önemli ölçüde arttırır.
“ZİRAAT Mini Onarım” kapsamına giren cam tamiri hasarları:

 • Her türde ve tipte kırıklar (manda gözü, yıldız, kombine vs.)

Leke Çıkarma (SR):

Araçların koltuk, kapı ve tavan gibi aksamlarındaki döşeme kumaşları ve halı malzemeler üzerindeki lekeler “RS SERVİS Leke Çıkarma” Sistemi ile nüfus ettikleri zemin üzerinden etkin bir şekilde çıkartılırlar. Malzeme içine tamamen nüfus etmiş, uzun süreden beri var olan ve daha önce kimyasal müdahalede bulunulmuş bazı cins lekelerin, bazı tür kumaş ve halı cinslerinden tamamen çıkartılması mümkün olamayabilmektedir. Bir koltuk üzerinde uygulanan leke çıkarma işlemi, kirli bir koltuk yüzeyinin temizlenmesini ve/veya iç süngerinin çıkartılmasını gerektirebilir. Böyle bir durumda leke çıkarma amacıyla yapılan temizleme ve çıkarma/takma işlemi “Mini Onarım” hizmeti kapsamında bedelsiz olarak yapılır. Ancak, üzerinde leke çıkarma işlemi yapılan koltuk dışındaki diğer kirli koltukların temizlenmesi hizmet kapsamı dışındadır.
“ZİRAAT Mini Onarım” kapsamına giren leke hasarları:

 • 5 cm çapa kadar her türde lekeler

Plastik Tampon Tamiri (BR):

Araçların plastik ön ve arka tamponlarında hafif ve orta şiddetli darbeler sonucu oluşan, tamponun dış ve iç yüzeylerindeki yırtık, kopuk, çatlak, deformasyon, eksik parça gibi tamponun komple değişmesi sonucunu doğuran hasarlar,   “RS SERVİS Plastik Tampon Tamir” yöntemiyle garantili olarak tamir edilirler.
“ZİRAAT Mini Onarım” kapsamına giren plastik tampon tamiri hasarları:

 • RS SERVİS tarafından Teknik olarak onarılabilir bulunan göçük, yırtık, kopuk, gibi plastik hasarları.

Not:Tabii plastik boyasız tip tamponların plastik hasarlarının giderilmesi kapsam dahilinde olup, tamponun tamamına uygulanan "Pütürlü Plastik Kaplama ve Renklendirme" işlemi paket hizmet kapsamı dışındadır ve ayrıca fiyatlandırılır)
 

Ziraat Mini Onarım Hizmet Kitapcığı İçin Tıklayınız.

RS Servis "Mini Onarım" Servis Merkezleri İçin Tıklayınız.


 

 

 

Anlaşmalı Servisler
Ziraat Sigorta A.Ş.
Anlaşmalı Sağlık Kurumları
Ziraat Sigorta A.Ş.
Formlar
Ziraat Sigorta A.Ş.
Müşteri İletişim Hattı

Ziraat Sigorta'dan Yenilikler

D-CAT Technologies